• 1402/09/19 - 16:10
  • - تعداد بازدید: 135
  • - تعداد بازدید کنندگان: 108
  • زمان مطالعه: 4 دقیقه

راه‌اندازی و بهینه‌سازی تست تشخیص سریع ویروس آبله میمونی

گفتگو با دکتر محمدهادی کربلائی نیا درباره راه اندازی و بهینه سازی تست تشخیص سریع ویروس آبله میمونی

320308.mp3 راه‌اندازی و بهینه‌سازی تست تشخیص سریع ویروس آبله میمونی

دکتر محمدهادی کربلائی نیا مجری طرح تحقیقاتی با عنوان "راه اندازی و بهینه سازی تست Real-Time PCR جهت تشخیص سریع ویروس آبله میمونی" در گفتگویی با روابط عمومی دانشگاه به تشریح این طرح پرداخت.

-

 _ با تشکر از جنابعالی با معرفی خود، سوابق علمی، پژوهشی، اجرایی و عملی و فعالیت‌های مرتبط با این پژوهش را بیان فرمایید:
 
اینجانب دکتر محمدهادی کربلائی‌نیا، عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات بیماریهای گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی ایران و گروه ویروس شناسی دانشکده پزشکی هستم. دانش آموخته دکتری ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی ایران (فارغ التحصیل سال 1396) هستم و بعد از شروع فعالیت‌های علمی-پژوهشی، از سال 2015 تاکنون، بیش از 70 مقاله علمی، دو ثبت اختراع داخلی، بیش از 40 سخنرانی و پوستر در کنفرانس‌های علمی معتبر داخلی و خارجی به انتشار رسانیده و هدایت بیش از 20 پایان نامه دانشجویی به‌عنوان استاد راهنما و مشاور و h-index=12 در پایگاه اسکوپوس را دارا هستم و هم اکنون نیز در کنار تدریس، مسئولیت آزمایشگاه سلولی مولکولی مرکز تحقیقات بیماری‌های گوارش و کبد برعهده اینجانب می باشد.
 
در شروع پاندمی کووید-19 به عنوان یکی از نخستین طرح دهندگان در مورد این ویروس در سطح دانشگاه بودم و تعداد زیادی طرح تحقیقاتی در دوره پاندمی را مشاوره و رهبری کردم. در هنگام شیوع سویه انگلیسی کروناویروس (سویه دلتا) که باعث التهاب زیادی در جامعه شده بود نیز نخستین طرح در این زمینه را طراحی، تنظیم و به انجام رسانیدم. در زمینه تولید کیت آزمایشگاهی نیز دو طرح تولید محور با موضوع طراحی کیت تشخیص کرونا ویروس با روش Realtime PCR و همچنین کیت مولتیپلکس کووید-آنفلوانزا با روش Realtime PCR را به‌صورت طرح تحقیقاتی تنظیم و اجرا کردم. در این راستا، در هنگام شروع اپیدمی ویروس آبله میمونی نیز پیشقدم بوده و طرح تحقیقاتی تولید کیت تشخیص آبله میمونی با روش Realtime PCR را به‌صورت مولتیپلکس تنظیم و طراحی کردم.

_ دلیل اصلی شما برای انتخاب این طرح تحقیقاتی و پژوهشی چه بوده و چه کسانی در این تحقیق یاری دهنده شما بوده اند؟
 
با توجه به شیوع ویروس آبله میمونی و احتمال ایجاد اپیدمی و شیوع ویروس در کشور و نگرانی‌های جوامع بهداشتی-درمانی، آمادگی هرچه بیشتر سیستم تشخیصی کشور برای مواجهه با این عامل و نبود کیت تشخیصی در کشور و حتی در دنیا (در آن بازه زمانی) برای تشخیص این ویروس در زمان تنظیم طرح، بر آن شدیم تا به بهینه سازی و راه اندازی تست Realtime-PCR برای تشخیص سریع ویروس آبله میمونی بپردازیم تا نتایج حاصله جهت تشخیص سریع ویروس در موارد مشکوک کمک شایانی به سیستم بهداشتی-درمانی کشور کنیم. موفقیت در انجام این پروژه امکان حرکت در جهت تولید کیت‌های تجاری تشخیصی این عامل عفونی را نیز فراهم می سازد. اساتید همکار دکتر مریم اسقایی و دکتر حسین کیوانی بودند که از لحاظ لجستیک کمک شایانی به انجام این پروژه کردند.
 
_ پژوهش تان را معرفی فرموده و با معرفی ویژگی و نوآوری‌های آن در خصوص موضوعات و محورهای آن شرح دهید:

راه اندازی و بهینه سازی تست Realtime-PCR برای تشخیص سریع ویروس آبله میمونی هدف اصلی طرح بوده که در این قالب طراحی و راه اندازی تست Realtime-PCR جهت تشخیص سریع ویروس آبله میمونی، ارزیابی حساسیت و ویژگی تست Realtime-PCR برای تشخیص سریع ویروس آبله میمونی و تعیین فراوانی آلودگی با ویروس آبله میمونی در نمونه‌های بالینی اخذ شده از بیماران دارای علائم مشکوک به‌عنوان اهداف فرعی طرح تنظیم شده بود.
 
_ آیا این پژوهش به مرحله اجرا و یا بهره برداری درآمده است؟
 
با توجه به توقف شیوع ویروس آبله میمونی در کشور و در جهان، برای تولید انبوه و بهره برداری از خط تولید کیت صرفه و توجیه اقتصادی وجود نداشته و متوقف شده است.
 
_ این طرح پژوهشی چه گره ای از مشکلات مردم باز خواهد کرد؟
 
در هنگام شیوع مجدد ویروس آبله میمونی، یا توجه به زیرساخت موجود می‌توان به‌سرعت این کیت را تولید و برای تشخیص زودهنگام بیماری به سیستم تشخیصی - بهداشتی کشور کمک شایانی کرد.
 
_ انتظار شما از مسئولین و متولیان امور پژوهشی در زمینه حمایت و یا توسعه فعالیت‌های مشابه چیست و چه راهکارهایی را پیشنهاد می کنید؟
 
پیشنهاد ما تشکیل کارگروه‌های شتاب دهنده از طرف مسئولین و متولیان امور پژوهشی مورد انتظار است تا نه تنها در اپیدمی‌ها بلکه در موارد دیگر نیز که ایده‌های جدید و طرح‌های نوآورانه پیشنهاد می‌شود با قدرت و سرعت در تصویب و تخصیص بودجه به پژوهشگران کمک کنند. همچنین در کارگروه‌های شتاب دهنده انتظار می‌رود به‌صورت محرمانه یک یا چند نفر متخصص داخل یا خارج دانشگاهی را در زمینه طرح‌های فست ترک (fast track) برای نظر دهی و ارزیابی طرح مذکور دعوت کرده و در صورت تشخیص ارزشمند بودن آن اینگونه طرح‌ها مورد حمایت قرار گیرند.
 
_ اگر توضیح دیگری درخصوص برنامه‌های جاری، آینده و اهداف تان دارید در خاتمه این گفت‌وگو بفرمایید:
 
 جستجوی موضوعات داغ تحقیقاتی (Hot Topic) یکی از برنامه‌های جاری اینجانب است تا در طرح‌های آتی با توجه به امکانات موجود طرح‌های به روز و کاربردی ارائه شود. توجه به اجرای طرح‌های اثرگذار نیز از اولویت‌های پژوهشی تیم تحقیقاتی اینجانب خواهد بود.
-
-
  • گروه اخبار : گروه های محتوا,[اخبار پايگاه]
  • کد خبر : 320308
:
مدیر سیستم
خبرنگار

مدیر سیستم

Template settings