• 1402/12/26 - 12:00
  • - تعداد بازدید: 300
  • - تعداد بازدید کنندگان: 234
  • زمان مطالعه: 4 دقیقه

تاثیر مصرف موضعی شیر مادر در زمان افتادن بند ناف نوزاد

گفتگو با دکتر لیلا امیری فراهانی در مورد تاثیر مصرف موضعی شیر مادر در زمان افتادن بند ناف نوزاد

330211.mp3 تاثیر مصرف موضعی شیر مادر در زمان افتادن بند ناف نوزاد
زمان افتادن بند ناف

دکتر لیلا امیر فراهانی، مجری طرح تحقیقاتی با عنوان "بررسی مصرف موضعی شیر مادر در زمان افتادن بند ناف در نوزادان: مرور سیستماتیک و متاآنالیز" در گفتگویی با روابط عمومی دانشگاه به تشریح این طرح پرداخت.

-

 - لطفا خودتان را معرفی کرده و سوابق علمی، پژوهشی، اجرایی و عملی خود و فعالیت‌های مرتبط با این پژوهش را بیان کنید:

 

دکتر لیلا امیری فراهانی هستم عضو هیئت علمی و دانشیار دانشکده پرستاری و مامایی با سابقه 14 سال. در حال عضو گروه مامایی و بهداشت باروری دانشکده هستم. پژوهش‌های متعددی را در حوزه طب مکمل انجام دادم که غالب آنها برای ارتقا سلامت مادر و یا نوزاد بوده است و بخشی از آنها در قالب پایان نامه های دانشجویی و بخشی از آنها در قالب طرح های مستقل انجام شده است.

 

_ دلیل اصلی شما برای انتخاب این طرح تحقیقاتی و پژوهش چه بود و چه کسانی در این تحقیق یاری دهنده شما بودند؟

 

در سال 1383 که برای دوران کارشناسی ارشد لازم بود پایان نامه ای دفاع کنم تا بتوانم از کارشناسی ارشد آموزش مامایی فارغ تحصیل شوم، عنوان پایان نامه مقاله ارشد من: اثر مصرف موضعی شیر مادر بر زمان افتادن بندناف و کلونیزاسیون باکتری‌ها در بندناف بود و این شروع باعث شد کارهای متعددی درخصوص اثر مصرف موضعی شیرمادر بر بهبود درماتیت آتوپیک و راش ناشی از پوشک در کودکان انجام دهم. به واسطه فعالیت در حوزه مصرف موضعی شیر مادر (استعمال موضعی شیرمادر در جهت بهبود زخم) متوجه شدم بعد از فعالیت من در سال 1383 در مورد بندناف، با عنوان مشابه من افراد بسیار زیادی در دنیا آمدند و اثر مصرف موضعی شیر مادر بر زمان افتادن بندناف را سنجیدند. این موضوع من را به فکر واداشت که خوب است در این حوزه یک مطالعه سیستماتیک رویو و متاآنالیز طراحی شود. در این طرح دو مورد از دانشجویان فارغ التحصیل دانشکده در طرح همکاری کردند (نیلوفر ایزددوست و مهدیه طاهری) و استاد آماری که انجام متاآنالیز را بر عهده داشتند دکتر مائده امینی بودند که تیم بسیار خوبی هم داشتیم.

 

_ پژوهش تان را معرفی کرده و با معرفی ویژگی و نوآوری های آن در خصوص موضوعات و محورهای آن شرح دهید:

 

ما تقریبا 40 مقاله جمع آوری و متاآنالیز کردیم که نتایج ما نشان داد مصرف موضعی شیرمادر نه تنها بر زمان افتادن بندناف موثر است بلکه دوره نشت ترشحات خونی و موکوئیدی بعد افتادن بندناف را کاهش می دهد که می تواند راهکار خوبی برای مراقبت از بندناف باشد؛ به ویژه در فرهنگ ما که خیلی از مردم عادت به استفاده از ترکیبات مضر در محل بندناف دارند. چون من خودم در بالین عملا درگیر خانواده و نگرانی آنها در مورد بندناف نوزاد بودم، فکر می‌کنم در فرهنگ های مشابه ما که خیلی از افراد از ترکیباتی مثل شکر، زردچوبه و ... در محل بندناف استفاده می کنند باید راهنمایی شوند تا از یک ترکیب مفید و در دسترسی مثل شیرمادر استفاده کنند.

 

_ آیا این پژوهش به مرحله اجرا و یا بهره برداری درآمده است؟

 

این پژوهش پایان یافته است و مقاله آن در حال بررسی در یک ژورنال با کیفیت بالا هست که امیدوارم به نتیجه خوبی برسد.

 

_ این طرح پژوهشی چه گره ای از مشکلات مردم باز خواهد کرد؟

 

می‌توان با اطلاع رسانی به عموم مردم توصیه کرد که شیرمادر نه تنها مصرف خوراکی آن اثرات مفید زیادی بر نوزاد دارد بلکه مصرف موضعی آن می تواند حداقل در مورد بندناف زمان افتادن آن را کاهش دهد.

 

_ انتظار شما از مسئولین و متولیان امور پژوهشی در زمینه حمایت و یا توسعه فعالیت‌های مشابه چیست و چه راهکارهایی را پیشنهاد می‌کنید؟

 

در مورد هر پژوهشی، یک محقق شبیه امثال بنده علی‌رغم مسئولیت های متعدد آموزشی و بالینی کارهای پژوهشی انجام می‌دهیم و انتظار حداقلی که از دانشگاه داریم بودجه اندک مصوب شده را به موقع پرداخت کنند. پرداخت هزینه 20٪ به ویژه برای طراحی مطالعاتی که نیاز به خرید دارو یا طراحی محتوای پیشرفته آموزشی دارد چه دردی را دوا می‌کند. من به عنوان یک هیئت علمی که حقوق زیر 30 میلیون دارم و به جهت تمام وقت جغرافیایی بودن اجازه انجام هیچ کار غیر انتفاعی ندارم، این هزینه اولیه طرح های پژوهشی باید از کجا تامین شود. تقاضایی که دارم در مورد طرح هایی که انجام مداخلات آن هزینه بر است مثل داروها یا محتوای آموزشی پیشرفته دانشگاه هزینه اولیه از 20٪ افزایش یابد. 

 

_ اگر توضیح دیگری درخصوص برنامه‌های جاری، آینده و اهداف تان دارید در خاتمه این گفت‌وگو بفرمایید.

 

علاقه مند به انجام مطالعات برای ارتقا وضعیت بالینی دانشجویان مامایی هستم ولی واقعا با این مدل تامین هزینه­ ها تا حد زیادی انجام کار غیر ممکن شده است. نیازمند مساعدت و همکاری دانشگاه هستیم.

-

(مشاهده پیام ترجمان دانش در پایگاه نتایج پژوهش های سلامت کشور)

  • گروه اخبار : گروه های محتوا,[اخبار پايگاه]
  • کد خبر : 330211
:
مدیر سیستم
خبرنگار

مدیر سیستم

Template settings